Szeretettel köszöntelek!
A blog oldalain az általam készített és használt oktatási segédanyagokat igyekszem összegyűjteni, melyek részben továbbképzéseken megismert játékok és módszerek továbbgondolásai, részben saját ötletek. Oktatási célra használd nyugodtan! De meggazdagodni ne ebből akarj, én sem teszem. 😉
A bejegyzések a szabadulószobák segítő információit tartalmazzák (🙉 tananyag, kiegészítő ismeretanyag). Ezért egyszerre mindig csak egy bejegyzés lesz látható. Igyekszem címkézni, hogy kereshető legyen.

2021. június 10., csütörtök

Az ókori India zenéje

 Az indiai zene gyökerei a vallási szertartásokhoz nyúlnak vissza. A Védák könyvében (szent könyvek) himnuszok, dalok és szertartási szabályok olvashatóak. A szertartásokban fontos szerepe volt az éneknek. A szertartási szövegeket recitálva (1-3 hang terjedelmében), vagy több hangból álló dallammal is énekelték.

Az indiaiak úgy gondolták, hogy az ének nagy hatást képes gyakorolni az emberek és a világ sorsára. A szent szövegek éneklésének földöntúli erőt tulajdonítottak. 

Kétféle hangsorra épültek a dallamaik - egy dór (lá-sor fível), és egy dúr hangsorra. Az oktávot, amit mi 12 egyenlő távolságú hangra osztunk, ők 22 különböző távolságú hangra osztottak. Ezekből a hangokból dallammodelleket alkottak és használtak. Voltak hímnemű és nőnemű dallammodelleik, amelyek különböző érzéseket keltenek a hallgatókban. A dallamok váza kötött volt, azt az előadó rögtönzéseivel, díszítésekkel, variációkkal tette színesebbé. 

Hangszerek: voltak vonós (szárángi)  és fúvós (bánszuri) hangszereik, dobok (pakhawaj, tabla) és fém hangszereik (harangok) is. Az éneket, táncot a vinával (húros hangszer) kísérték. Egyik legismertebb hangszerük a szitár (pengetős hangszer). 

(Kelemen Imre: A zene története 1750-ig c. könyve alapján.)

Vissza az infokártyához

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése