Szeretettel köszöntelek!
A blog oldalain az általam készített és használt oktatási segédanyagokat igyekszem összegyűjteni, melyek részben továbbképzéseken megismert játékok és módszerek továbbgondolásai, részben saját ötletek. Oktatási célra használd nyugodtan! De meggazdagodni ne ebből akarj, én sem teszem. 😉
A bejegyzések a szabadulószobák segítő információit tartalmazzák (🙉 tananyag, kiegészítő ismeretanyag). Ezért egyszerre mindig csak egy bejegyzés lesz látható. Igyekszem címkézni, hogy kereshető legyen.

2021. június 9., szerda

Az ókori zsidók zenéje

 Az ókori zsidóság történetének, zenéjének legfontosabb forrása a Biblia, annak is az első része, az Ószövetség. A történészek szerint az Ószövetség legrégebbi szövege Deborah éneke, a legfiatalabb könyve pedig Dániel próféta könyve.  

A zsidó nép második királya, Dávid maga is kitűnő hangszerjátékos volt (pásztorfiúként sokat hárfázott Saul királynak, hogy megnyugtassa, mikor gonosz lélek gyötörte őt). Számos zsoltár is az ő nevéhez fűződik. Dávid és fia, Salamon király idejében az udvarban és a templomban is virágzott a zenei élet.

A Bibliában találhatunk zsoltárokat, diadalénekeket, gyászdalokat, szerelmi- és lakodalmi énekeket. Az Ószövetség több könyvét énekelték (recitálták). A templomban elhangzó énekek célja Isten dicsőítése volt. A templomban Lévi törzsének tagjai zenéltek, énekeltek. Sokféle hangszert használtak: keren (trombitaszerű), sófár (ökör vagy kosszarvból készül), halil (oboaszerű), chacócra (trombitaszerű), kinnor (húros hangszer), nebel (hárfaszerű), tof (dob), stb... . Az énekeket responzoriálisan (az előénekes változó szövegű strófáira a kórus -gyülekezet- refrénnel válaszol.) vagy antifonikusan (több kórus -vagy pap és a gyülekezet- egymásnak felelgetve, változó szöveggel énekel) énekelték. A szövegek fölé jeleket (negina) írtak, ami a dallamfordulatokat jelezte.

(Kelemen Imre: A zene története 1750-ig c. könyve alapján.) 

Vissza az infokártyához

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése