Szeretettel köszöntelek!
A blog oldalain az általam készített és használt oktatási segédanyagokat igyekszem összegyűjteni, melyek részben továbbképzéseken megismert játékok és módszerek továbbgondolásai, részben saját ötletek. Oktatási célra használd nyugodtan! De meggazdagodni ne ebből akarj, én sem teszem. 😉
A bejegyzések a szabadulószobák segítő információit tartalmazzák (🙉 tananyag, kiegészítő ismeretanyag). Ezért egyszerre mindig csak egy bejegyzés lesz látható. Igyekszem címkézni, hogy kereshető legyen.

2021. május 17., hétfő

Szeikilosz sírverse

Szeikilosz sírverse a legrégebbi teljes egészében fennmaradt zenei mű a világon. A dalt, melynek dallamát ókori görög notációval jegyezték fel szövege mellé, egy sírkőre vésve találták a törökországi Aydınban. Datálása alapján i. e. 200 és i. sz. 100 közt keletkezett, az i. sz. 1. század a legvalószínűbb.

 
A dal mellett még  a következő felirat is szerepel a sírkövön ógörög nyelven: 
Εἰκὼν ἡ λίθος εἰμί.Τίθησί με Σείκιλος ἔνθα μνήμης ἀθανάτου σῆμα πολυχρόνιον
azaz
 „Sírkő vagyok, képmás. Szeikilosz helyezett ide a halhatatlan emlékezés örök jeleként.”  
  
Bár kevés adat maradt fenn róla, úgy tűnik, a görögök már az i. e. 4. vagy 3. században feltaláltak egy módot a zeneművek lejegyzésére. Valószínűleg csak a zeneszerzők és kórusvezetők használták, mások hallás után tanulták meg a dalokat. A drámák szövegét általában a zene nélkül jegyezték le, ezért a dalszöveges zenék nagyon ritkák. Nincs rá adat, hogy a görög kottázási rendszer fennmaradt volna a középkorig, de a bizánci és korai reneszánsz időkben keletkezett szövegekhez mellékeltek notációt a görög módszer szerint. 

Forrás, ahol még többet olvashatsz róla. 

Szeikilosz sírköve

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése